18 Eyl 2008

Programcı Milleti Hakkında...

Efendim, grafik tasarım okumuş ve sonrasında nedenini hala bilmediği bir şekilde web tasarım alanında çalışmaya karar vermiş biri olarak, çokça programcı tanıdım..

Kızların az olduğu, daha çok erkeklerden oluşmuş bu sektörde birkaç nacizane gözlemim oldu..

Programcı dediğim insanlar, html yazan yaptığınız web tasarımlarını çalışır hale getirenlerdir.

Bunlar yaptığınız tasarımı % 90 alıp diyar diyar sürükleseler de şu an yapacağım tespitler iş hayatıyla ilgili değil de genel olarak dış görüntüleri ve iç dünyalarıyla ilgilidir..

Bu güne kadar hiç yakışıklı bir programcıyla tanışmadım. Şimdi Burak bu yazıyı okur mu bilemem, ama okusa da kendisini tenzi ederim. Çok yakışıklı olmasa da , yazacağım bir çok konuyla zaten örtüşmemektedir.. Belki de örtüşür, sonunda karar verelim buna.

Hemen hepsi (işte bir tek Burak hariç) hobbit boylarında, esmer ve çok çirkinlerdir. Nedense yüzlerine pek bakılmaz. Herhangi bir karizmaları yoktur, toplum içinde hiçbir farkedilirlikleri yoktur. Sarışın bir programcı da görmedim, hepsi kömür karası kaş, saç ve sakala sahiptirler..

Giyimleri ise bir felakettir. Kesinlikle tarzları tarzsızlıktır. Genelde üstünde garip yazılar ve saçma sapan logolar olan hırka, kazak vs giyinirler. Nedense her giydikleri bana Collezione' u hatırlatır. Az para mı kazanıyorlar, pek sayılmaz. Ama nedense giyimlerine hiç özen göstermezler.. Aynı ayakkabıyla üç yıl gezenini biliyorum.

Saçları ise tam bir fecahattir! Genelde kuaföre altı ay boyunca uğramamak adına bir numara falan kestirirler, yada uzatmaya falan kalkarlar. İnsanın içi burkulur, elinden tutup Orhan Amca' ya teslim edesi gelir.

Sohbet konuları hep internetle ilgilidir. Ne oyun çıkmış, hangi sitede ne varmış gibi sıkıcılıktan öldürebilecek konularda sonsuz bilgiye sahiptirler, ve bunu paylaşmaktan büyük zevk alırlar..

Birbirlerine hitap şekilleri iki kelimeden ibarettir; 'abi' ve 'hacı'.. Sanki hiçbirinin bir ismi yokmuşta sürekli 'hocaaa' 'abiiiiee' diye birbirlerine çığırırlar. Kendi içlerinde bir açıklaması vardır herhalde, fakat ben o şerefe nail olamadım.

Kızlarla pek işleri olmaz, gerçi zaten bu anlattığım özelliklerin toplamıyla da kızların bir işi olmaz. Sevgilim var deseler de ben genelde inanmam..

Hepsi yemek yemeğe çok düşkündür. Kocaman göbekleri vardır. Sürekli sigara ve çay içmeye meğilli bir bünyeye sahiptirler..

Asosyallerdir, pek konuşmazlar. Konuşsalar da zaten hep teknolojiden bahsederler..

Aldıkları bütün maaşı elektronik aletlere yatırırlar. Evlerinde cd'den ve saçma sapan dergilerden geçilmez büyük ihtimalle.

Pek hayvan sevmezler, ne de olsa hayvan sevgi ve ilgi ister..

İçmeye pek bayılırlar, şirkette doğum günüymüş, yılbaşı partisiymiş gibi etkinliklerde bira kutularının başında sırayla nöbet tutarlar. Hayatlarında hiç içki görmemiş gibi yapışırlar ve sonunu görmeden de bir adım öteye geçmezler. Böyle zamanlarda para toplayıp onları bir tekel bayisine kapatmak gelir içimden. Yeter ki ortamdan uzaklaşsınlardır..

Pek bi pis ve dağanıklardır. Masaları genelde kahve lekesi, bir kaç peçete ve cdlerle doludur.

Kılsızına pek rastlamadım, ellerden falan kıl fışkırır...

Bunlar erkekleri..

Kız modelleri ise mıymıntı ve bakımsız olur. Ya çok yemek yer, ya da mıy mıy mıy insanın içini ezer.

Erkek modeller genelde kendileri ve meslekleriyle barışık olsalar da kız olanlar kendilerini hep tasarımcı zanneder. Kendilerini buna inandırmakla kalmadıkları gibi etraflarındakilere de bu havayı yaratmaya çalışırlar.. Kimse yemez tabi, o ayrı. Onlar buna inansın, mutlu yaşasınlardır..

Dedikoduya bayılırlar. Erkekler dedikodu yapmadıkalından ellerindeki işleri kızlara göre daha çabuk bitirirler, kız olanlar bir günlük işi beş günde falan bitirirler...

Şimdi çıkıpta sen bize hakaret mi ediyosun falan diyip beni hasta etmeyin! Ben burda gözlemlediklerimi yazıyorum. Varsa eğer bu maddelerin dışında olanlarınız, ne ala. Yoksa da bana ne? Gördüm, yaşadım, yazıyorum arkadaş!

10 yorum:

AssoRTieK dedi ki...

:)burak dediin benim 1 numaram olan burak mı soru1.
bende bir programcı-tasarımcı bozması olaraktan erkekler için söylediklerine güle güle katılıormmmm ama kendimii o zewksizz kızlardaannn kesinlikle tenziii ediormmmm:)
we kendimi hiç programcı-tasarımcı die lanse etmekten hoşlanmıorm,herkes herkesi bilio zaten dimi amaa:)

a. gizem dedi ki...

kız kardeşim de görsel iletişim tarasımı bölümünde okuyo .. bendeki güzel fotoğraflar hep onun çektikleri (çaktırma) bu yazıyı ona da bi okutacağım :))
okurken gözümün önüne geldi hepsi :) o ofiste yaşadım valla lale

lale dedi ki...

o seni bir numaran olan burak hangisi? önce bir onu söyle de :)
ama yok bu burakta hiç senin bir numaran olacak tip yok..

herkes kendini biliyo cicim, sen üstüne alınma ;)

lale dedi ki...

okut bakalım ne diyecek :)

o ofiste yaşamak pek bir sıkıcı oluyo anacım.. şöyle güzel adamlar güzel kadınlar olsa, işe gitmek daha eğlenceli olur..

Burak dedi ki...

Madem adımız sanımız nete salınmış, millete afişe edilmişiz, o zaman bir sonraki yazı konumuz da bendeniz Burak'ı diğer programcılardan, hatta hatta diğer insanlardan ayıran özelliklerin yazılması üzerine olabilir.

Battı balık yan gider, isim düştü bir kere nete, gitti karizma falan. Neyse hadi hayırlısı bakalım...

lale dedi ki...

arkadaşım ben senin soyadını vermedim ama, lütfen haksız infaz yapmayalım :)

diğer özelliklerini anlatmak için sana özel blog açmam lazım, o yüzden hiç girmeyelim o konulara.

Adsız dedi ki...

sevgili lale.
ablamın mola verdiği nadir anlardan birinde bizim okuldakilerin fotograflarına bakarken
" aaaaaa dur sanaaaa ne okutacağım" dedi. her bir satırı okuduktan o satıra uygun düşen karakterde ki fotoğrafi gizeme gösterince gülme krizlerine girdik. süper bi yazı olmuş kesinlikle katılıyorum analizine ve gözlemine, sevgilerimi iletiyorum :)))))
rumuz : gizemin kardeşi hehehehe

uyuz cadı dedi ki...

Gizemin kardeşi seniiii :)) Ee meslektaşız ya seninle aynı dertten muzdaripsin di mi? Ben unutmuşum ne yazdığımı şimdi tekrar okudum, hala sonuna kadar arkasındayım :)
Gizoma da kolay gelsin, o sıkıldıkca eski yazıları eşeliyo galiba :)

a. gizem dedi ki...

:)))
evet evet eşelemez miyim bi de millete okutmaz mıyım :)))

uyuz cadı dedi ki...

tatlım benim eşele sen, ben de sıkıldıkca senin eski yazılarına bakıyorum takılara falan :))
çok öptümmm