1 Eki 2008

Dali Sergisi, Gerekli Mi Değil Mi?

Dali' yi Türkiye'ye getirdiler getirmesine de, beni de zor bir çıkmazın içine soktular..
Sergiye gitsem mi gitmesem mi?

Dali döneminin ve sonrasının çok önemli ve tanınan bir ressamıdır. Gitmeliyim!
İyi ama ben Dali' yi hiç sevmem ki, gitmemeliyim!

Malum okul güzel sanatlar olunca sanat tarihi ile dolup taşıyorsunuz. Üstelik ben lisede de resim okudum ve tabi ki sanat tarihi de..
Birçok ressamı severim, ama Dali asla!
Nedense hiç kanım kaynamadı kendisine. Tanışmadım tabi ki de, ama ne bileyim.. Bir Picasso' ya duyduğum sevgi ona yok mesela..

Üstelik resimlerine de sinir oluyorum nedense. Ne onlar öyle erimiş saatler yok incecik bacaklı atlar bilmemne.. Hiç sarmaz beni.
Bir de nereye gitseniz dandik çıktı alınmış bir kopyası kötü bir çerçeve içerisinde duvarda asılıdır. Mekanında konsept, sahibinde de sanata dair herhangi bir fikir olmamasına rağmen hemen her cafe de Dali resimleri olması beni sinir eder. Belki de bu kadar gözümüze sokulduğundan her gördüğümde içimden 'ııyyy' demek gelir.

Uyuz bloğumu okuyan bazı uyuzlar ''haha, salağa bak ya. sen yapta görelim kızııımmm'' diyebilirler. Desinler. Hepsiyle istediği televizyon kanalında, istediği sunucuyla, istediği belgeler eşliğinde resim yapmaya hazırım. Halk karar versin kardeşim.. Kimmiş yetenekli görsünler! Hodri meydan! Tabi bu istediğim Dali' yle yarışmak için değil (zaten ölmüş adam) bana 'hahayt' diyen kişi içindir.

Neyse, gideyim miiii gitmeyeyim mi?
Artıları ve eksileri düşünerek karar vermeye çalışayım...

Gidersem kendimi iyi hissedeceğim, neden? Hem koskoca Dali' yi Türkiye' ye getirmişler, gitmemezlik olmaz. Sanki Louvre' lar, Moma' lar var da Türkiye' de kırk yılda bir gelmiş düzgün bir sergiye burun kıvırıyorum.
Ayrıca Sabancı Müzesi harika bir yer. Evimize çok uzak ama olsun, gidiş yolu da eğlenceli olabilir. Sahil yolu içimi açar. Ayrıca müze de içimi açıyor. Ama nedense her gittiğimde bunalıma da girmiyor değilim.. Neden bazı insanlar bu kadar zenginken bazları değil gibi... Neyse oralara hiç girmeyeyim...

Peki gitmemek için nedenlerim neler?
En önemlisi yüzbin kere söylediğim gibi Dali'yi sevmiyorum!
Eserlerinden hoşlanmadığım bir ressamın katlar boyunca sergilenmiş resimlerine bakmak bana zevk mi verecek? Hayır. E o zaman işim ne?
Bunun için o kadar vakit ayırıp yollarda uğraşmaya geçirmeye değer mi?

Neyse efendim, zaten olay sadece ben de bitmiyor. Eşim de gitmek istiyor, kardeşi de.. Bakalım artık. Gidersem yazarım, gidenler varsa yazsın...

2 yorum:

a. gizem dedi ki...

bence kesin git. biz kardeşimle Ankaralardan taaaa İstanbullara gelcez dali için:) ama aynı zamanda sevgülümü de göreceğimmm :)) simdi diyebilirsin ki için mi deniz için mi geliosun diye! ben de bu sorunun cevabını bilmiyorum ama ikinci şık daha yakın sanki

uyuz cadı dedi ki...

haha bi de bana yutturmaya çalış sen dali' ye geliyorum falan diye :)