25 Oca 2009

Zayıflamak ve Zayıflayamamak Hakkında

Uzun zamandır aklımı kurcalayan bir konudur bu, yazayım dedim...

Yurdumuzun çeşitli ünlüleri var ya ve çeşit çeşit magazin, kadın, sağlık programları.. Bu programlara konuk olan ünlülere neredeyse hep aynı sorular sorulur, zayıf olanlara 'formunuzu nasıl koruyorsunuz?' derler. O çokbilmiş ünlü de cak cak cak ötmeye başlar... Takıldığım nokta işte tam da burası, mesela Ebru Şallı diyelim..

Ben bu kadını bildim bileli hep çok zayıftır, hiçbir zaman tombik yada balık etli olmadı ki.. Bu ne demek? Genetik birşey yada kadının yapısı öyle. Hamileliğinde bile 7 kilo almış bir insandan bahsediyoruz değil mi? Türk kadınlarının birçoğu hamilelikte tombişko olurken, bu hatun nohut yutmuş sivrisinek gibi değil miydi? Evet.

Yani demek ki, zayıf olabilmek yada zayıf kalabilmek için özel bir çaba sarfetmiyor. Sağlıklı olmak için çabası varsa ona diyecek birşeyim yok, takdir ederim. Ama zaten hep zayıftı, 'şunu yapıyorum, bu yüzden zayıfım' falan denmesi bana saçma geliyor... Bir ara çimen suyu içiyor demişlerdi, kim bilir kaç kadın içti o sudan? Bence Ebru gibi olamamışlardır, çünkü o suyu içse de içmese de zaten zayıf.

Sonra bir de Sezoş'umuz var, anacığım bu hatun hiç zayıf olmadı ki herzaman balık etlidir.. En azından yaşım itibariyle ben hep öyle hatırlıyorum, daha eskisini bilemem..
Bu televizyon programlarında çeşitli insanlar 'ayyy Sezen Aksu var yaaa, işte o kayısı diyeti yapmıııış bir zayıflamış bir zayıflamıııış' diyorlar... Ayol neresi zayıflamış? Hep aynı, hep klasik Türk kadını boyutlarında...

Diyeceğim o ki, 'aaaaaayyy o şunu yapmış zayıflamış, bu bunu yapmış tığ gibi olmuş' diyenlere kanmayın. Kendi vücudunuza-kilonuza-bünyenize göre bir program oluşturmak için diyetisyene gidin...

Niye bu kadar sosyal içerikli, faydalı olmaya çalışan bir yazı yazdığımı ben de bilmiyorum, oldu bir kere...

10 yorum:

Sagır Kedi dedi ki...

Bence herkes kendi sağlığına dikkat edersen o kadar iyi..Tv'lerden gazetelerden duyduklarına inanmamalı..Son derece sağlıksızlar..Önemli olan kendinizi beğenmeniz..Unutmadan çirkin kadın yoktur bakımsız kadın vardır ha kilolu ha zayıf farketmez:)))

ferulago dedi ki...

Diyetisyene giden biri olarak tamamen katılıyorum :)

pammuk dedi ki...

Yok yok tabii kesinlikle haklısın öle her bi suyu içmek bövv bi arada lahana suyu meşhurdu ya da maydanoz kaynatıp içerdi herkes:) sonuç aynı hep aynı :)

uyuz cadı dedi ki...

sağırkedi, şişko kadın da çirkin oluyo yahu. yine biraz balık olsun :))

ferulago, en doğrusunu yapıyosun. bravo.

pamuk, dimi ıyyyk. hayatta içemem ne iğrenç..

Merve dedi ki...

nohut yutmuşş sivrisinekk!!! :))) alemsin sen :) nereden buldun bu lafı?

Bence en önemlisi kendinle barışık olmak ama kendimle barışığım diye de dombili dombili gezmemek tabi :)

uyuz cadı dedi ki...

öyle çok zayıf karnı kocaman olmuş ya, ordan aklıma geldi :)

a. gizem dedi ki...

aaa annem de diyetisyene gitti de süper kilo verdi valla...
sağlıklı yaşam felsefesiii :))

ama haklısınnnn lale :)
çok optum seni!!!

uyuz cadı dedi ki...

gizo annene bravo, tebrik ediyorum..
ben de seni öptüm :)

sevcan dedi ki...

nohut yutmuş sivrisinek:) tabirinize çok güldüm. Yazılarınıza gerçekten çok gülüyorum:) yani yanlış anlamayın. yazıda ele aldığınız konu olsun kişi olsun her biri komiklik abidesi. siz uyuz olduğunuz şeyleri anlattıkça ben rahatlıyorum sanki ne ilginç dimi:)

uyuz cadı dedi ki...

sevcan hehe yok yanlış anlamam, senin gibi olan o kadar çok insan var ki. aynı şeyi söylüyolar, sen kızıyosun biz gülüyoruz. güzel bişey tabi, acılarımla dalga geçin siz :)