3 Şub 2009

Krizin Tilkileri

Dün akşam şiddetli bir sırf ağrısı sonucunda biraz uzanmaya karar verdim, kanallar arasında dolaşırken bir programa rastladım... İsmi 'Krizdeyiz'.

Bir tane gazeteci kadın var, adını bilemiyorum gözlüklü, tombişce. Ailelerin evlerine gidip harcamalarını gözden geçiriyor, sonra toplayıp-çıkarıyor ve ne kadar çok para harcadıklarını gösteriyor. Bir hafta boyunca en az parayı harcayan da ödül alıyormuş galiba, o kısmına kadar tahammül edemedim...

Şaka gibi değil mi? Artık her türlü 'yiz', 'yız' larla programlar yapılmaya başlandı... 'Yemekteyiz', 'Krizdeyiz' 'Çat Orada Çat Burada Çat Kapı Arkasındayız' gibi...

Her türlü sıkıntıyı reytinge nasıl dönüştürürüz çabası, kafada dolaşan kırk türlü tilki... Takdir mi etsem dalga mı geçsem bilmiyorum.

Ama dikkat ettim, 'Yemekteyiz'le 'Krizdeyiz' arasında çok fark var, birinde tek bir akşam yemeği için 300-400 lira harcanırken diğerinde her harcamada azar işitiliyor...

Enteresan bir ülkedeyiz...

22 yorum:

Merve dedi ki...

Krizdeyiz de neden doğalgaza neden diğer abuk subuk herşeye gelen zamla ilgili program yok? Zaten et yiyemeyen,peynir,ekmekle öğün geçiren insanların daha da boğazından kesmek niye ? Türk Milleti tasarrufu bilir hanıımmmm yeter ki abuk subuk şeylerle insanların elindeki avucundaki para gitmesin! Bizim eve 750 tl doğalgaz faturası geldi inanamadım yaa! insanlar kaç nüfus ev bakıyor bu paraya! İçim acıdı içim!

uyuz cadı dedi ki...

Merve inanmıyorum! 750 lira mı? Yuh! Ne kadar çok ya, yazık günah değil mi? Kimse bize acımaz ki, nolucak..
O zamlara ait program yapılır mı hiç aaa! Çok ayıp! Bak indirim yapıldı ya daha ne istiyoruz cık cık bize.. Önce eşşeğimiz kayboluyo, sonra sadece iki kulağıyla kuyruğu geri geliyo biz seviniyoruz heyooo..

Merve dedi ki...

Aynen öyle..ama bunun sorumlusu insanlar aynı zamanda.. bu kadar koyun olursan..yıllarca şehri sömüren belediye bşknına gidip gene oy verenlere mustahak diyorum ben hiç kusura bakmasınlar! Ülkenin geleceğini düşünmeden kömür için oyunu verirsen bunlar da gelir daha da beterleri de gelir başımıza.. Sanki bu ülkede onların çocukları yaşamayacak herkes kendi derdinde! kömürünü alsında ülke ne olursa olsun adam o kömürü vermek için bin katını çalıp çırpıyor farkında değil.! O kömüre muhtaç bırakılmak için bu kadar fakirleştirildiğini de hiç göremiyor! Gene sinirlendim ben ;) kusura bakma laliş

uyuz cadı dedi ki...

valla öyle merve, ben de aynı düşünüyorum. sürekli bu şekilde sinirleniyorum zaten :)

ferulago dedi ki...

Eskiden böyle bir yarışma vardı hatırla mısınız. 2 aile 1 hafta boyunca belli bir parayla geçinirdi, arada sinemaya gitmek falan da şart koşulurdu, haftasonunda en fazla para arttıran ödülü kazanırdı. Artık herkesin evinde kriz var. Doğalgaz ve kömür konusunda size tamamen katılıyorum.

uyuz cadı dedi ki...

aa yok hiç bilmiyorum ben o yarışmayı, demek belirli aralıklarla bunlar çıkıyo ortaya.

guguk kuşu dedi ki...

Krizdemiyiz değilmiyiz bilmem ama herkesin krizden aynı şekilde etkilenmediği kesin.
Ben yemekteyiz programına gıcık oluyorum, insanları delirtmek için mi yapıyorlar bu programları. Katılan tiplere bir bakın allah aşkına. Kimileri bir lokma ekmeğe muhtaçken.....Böyle programları izlemeyi çoktan reddettim. Dolayısıyla izlenecek pek de bişi kalmadı. Haberler haber değil, magazin programı. herşeyin en duygusal yanını kanırtacak şekilde vermeler, bişeyi bin kere gözümüze sokmalar....

ferulago dedi ki...

Kendimi çok yaşlı hissettim birden :)

merbe dedi ki...

uykudayız...

önce yazıyı sonra da yorumları okuyunca aklıma bu geldi...

GüLCaN dedi ki...

en iyisini ben yapıyorum. trt çocuk, cnntürk, habertürk ve TNT dışında hiçbi kanalı izlemiyorum. sana da tavsiye ederim. hiç sinir olmuyosun..

kayipsimurg dedi ki...

kömür dağıtmalar falan eski osmanlı kültüründen geliyor. Eskiden dilencilerin loncası bile vardı bu topraklarda. Bu iş ulus değil ümmet olma zihniyeti ile ilgili. Ümmet dediğiniz bir tek dogmaya inanır. O dogmayı kendisine siper edenler de ümmeti hazır asker görür gerektiğinde birilerinin üstüne saldırır. O saldırılacak olan kim olur, Saldırı emri bir ulusa sesleniş programında mı verilir bilinmez.

http://kayipsimurg.blogspot.com/2008/10/blog-post.html

Adsız dedi ki...

ya ben de dün kanallara bakarken rastladım xxl rahşanı görünce bir bakayım dedim ve takıldım izledim gelince de işteki herkese bahsettim programdan evt çok saçma ama asıl aileler biraz tuhaf geldi bana hele yeni evli bir çift vardı çocuk da çok yakışıklı ve zengin eline almış kağıt kalem rahşan ne hesap yapsa bi şeyler yazıyo karısı da saf bi şey ne sölense 2 saat sonra anlıyo ve sürekli gülüyo kız çalışmıyor ve haftanın 5 günü dışarda yemek yiyolarmış evde 3 tencere var ama kullanılmıyor aylık yemek masrafı 1600tl kız sürekli allışverişte ve bunlar yüzüne sölendikçe gülüyor ama kocası çok sessiz dinliyor ve içten içe kıza kızıyor dedim ki bu çocuk bu kızı boşar kayınvalidesi görse boşa oğlum der kızın dolabnı açtılar 9 tane kırmızı oje ve etiketleri koparılmamış birsürü kıyafet evt bizim de var biz de harcıyoruz ama bu şekilde sürekli sırıtmıyor bunla övünmüyoruz sadece gülüyo kocası daha bir sinirleniyor ama belli etmiyor faturalar 3 ay sonra geçikmeli ödeniyomuş çünkü kız takp edemiyomuş ne kaadr doğalgaz geliyo evlerine bilmiyolar çok yazık bziler de çalışıyoruz evt evimize allaha şükür iyi paralar giriyo ama geldiği gibi gidiyor ve nereye gittiğini biliyoruz şu an böle bir zaman para tutmak hepimiz için önemli böle insanların tvye çıkıp 3 gece iyi kuluplere gidiyoruz çok terlersek camı açıyoruz diyeek gülmeleri ve bunları yapan kişilerin eğitimli olmaları da içimizi doğalgaz faturaları kadar yakıyor
bi de bu çifte kazanacağınız ödülle ne yapcaksınız diye soruyolar bizim çok sırıtkan yeni gelin kızımız kocasına fırsat vermeden ispanya ya tatile gitcez ailemize söz verdik diyor :))
SEMA

sevnurboray dedi ki...

dua edin yakında ''tuvaletteyiz'',
''Heladayız'',''ayak yolundayız '' falan olmasın :)
ahahhah pek bir eğlendim :))))

sevnurboray dedi ki...

buarada herkez o kadar duygusal ve güzel şeyler yazmış ki...bir baktım tek cıvıtan benim...
ayıpladım lakin kendimi...

a. gizem dedi ki...

inanmıyorummm biz apartmana 160 lira aidat ödüyorduk yaz kış
sinir oluyordum!
mervelerin faturayı duyunca susmaya karar verdim

inanamıyorum; inanamıyorummmm!
ama merbenin soylediği gibi uykudayızzz valla

gribulut dedi ki...

vala kimin ne dediği yada ne yaptığı çok önemli değil, gerçekten tasarruflu olmamız gerekiyor.

uyuz cadı dedi ki...

guguk kuşu haklısın. beni de çok sıktı bu programlar ve özellikle o yemekteyiz. dikkat ediyorum da artık dozu giderek yükseltemey başlamışlar, ilk zamanlar yemeklerin tadı eleştirilirken artık isimlere bile takıyolar kafayı. yok renkler kontrast olmuş falan :) görsen herkes güzel sanatlar mezunu sanki, yemek değil de modern sanat yapıyolar.. tövbe ya!


ferulago, bir bilen çıkar elbette üzülme sen :)

merbe, süper bulmuşsun aslında.. yazıya başlık olarak daha çok uyardı..

uyuz cadı dedi ki...

gülcan, onlar da çok sıkıyo ama bi yerden sonra. hep ciddi ciddi emekli subay programları :) ben daha çok mymax'te dizi izliyorum geceleri, çok eğlenceli. tavsiye ederim..

kayipsimurg, eskiden Osmanlı'da sokak köpeklerine bakmak en büyük sevaplardanmış, dün tv'de izledim.. Osmanlı Osmanlıymış gerçekten, şimdi senin milletin aç, sefilken sen iki hönkürmeyle Osmanlı torunuyuz demeyle olmuyo bu işler..

uyuz cadı dedi ki...

sema, vay be o kadar abuk subuklar mı gerçekten? ben reklam girdiğinde değiştirdim sonra da unutmuşum program bitmiş bile, oraları izlemedim.. o ne biçim kadınmış yahu? öyle yaşasam da televizyonda anlatmam, insan utanır di mi? aç, sefil onca insan var, ne kadar ayıp!

sevnurcan, cık cık ben de hiç yakıştıramadım sana bu lafları.. hayret halbuki normalde hiç sapıtmayız biz di mi arkadaşım? gayet aklı başında insanlarızdır, artık ne olduysa sana :)

gizemcim bence de siz şükredin, iyiymiş.. ablamın arkadaşına 400 lira geldi doğalgaz.

uyuz cadı dedi ki...

gribulut, son noktayı koymuşsun. olayın özeti budur! ben de dikkat etmeye çalışıyorum

PrimaRima dedi ki...

Bu akşam rastladım şaka programı filan sandım hani olurya yemekdeyiz ile dalga geçmek hesabı...ama bakdım bayağı bayağı program yapmışlar :S çok afedersin ama okkalı bir küfürü basıp değiştirdim.Bu arada yorumu okudum şimdi Merve arkadaşın doğalgazına o kadar şaşdımki anlatacak kelime bulamıyorum.Ama normalde diyorum bi yandan biz yakmadık bu sene kapalıda tutuyoruz ve sadece banyo yapmak için acılıyor! ve 145 ytl gelıyor normalmi bu?
145 ytl neye geldi kardeşim?kombi açılmıyor bile!

uyuz cadı dedi ki...

ebru her akşam mı varmış o program? artık millet ne yapacağını şaşırmış gerçekten, çeşit çeşit şovlar türedi.
size de çok gelmiş doğalgaz, sadece banyo için açıyosanız yuh yani. millet nasıl ödesin ya bu kadar parayı? yazık ya, hiç acıma kalmamış bu zam yapanlarda..