5 Oca 2010

D.İ.Y. Navigasyon Kolyesi

Doğuştan yön duygularım eksik benim, eşim geçenlerde bana 'sen sadece bostancı'dan minübüse binip kadıköy'e gitmeyi biliyorsun galiba' dedi. Gıcık oldum, 'halt etmişsin sen' diye söylendim ama haklı galiba.
Bir insan hiç mi bilmez ya? Hadi bilmiyorsun ne demeye iddia ediyorsun, arada tutuyor damarım benimkine 'şuradan sap' diyorum, genelde dinlemiyor çok sinirlenip kavga çıkarmaya çalışıyorum, kırk yılda bir de dinleyeceği tutunca kesinlikle yanlış gitmiş oluyoruz.

Ben neden yol bilmiyorum ya? Sanki Kars'ta doğdum, İstanbul'a da daha geçen hafta yerleştim. Doğma büyüme buralıyım, neden sadece minübüse binip kadıköy'e giderken kaybolmuyorum? Taksim' e giderim herhangi bir dükkandan çıktığımda kesin yanlış yöne ilerlerim, sağdan geldiysem sola dönerim. Neden acaba?

İş görüşmelerine giderken normalden iki kat erken çıkıyorum, ve kesin kez dolanıp duruyorum.
Şu güne kadar 'kolay buldunuz mu?' geyiğine hiç 'evet' diyemedim, her defasında 'ay bi kaybolduuuum sormayın' diye anlatmaya başlıyorum.
Bir defasında otobüsten erken indim, (neyime güveniyorsam?) yine bulamadım, birisi dedi ki taksiye bin. Ben diyeyim 15 siz deyin 20 dakika inin cinin top oynadığı caddemsi yerde salak salak bekledim. Meğer taksi dedikleri kaçakmış, sarı bile değiller. Bildiğin baba arabası, en büyüğünden, en koyu renginden bir şey işte. Onu bulana kadar ayrı, gideceğim yerde inene kadar acaba başıma birşey gelir mi diye ayrı korkmuştum. Para üstü bile beklemedim, arkama bakmadan kaçtım. Kolay buldunuz mu geyiğine ise, 'taksi bekledim durdum yahu, buralarda sarı birşey bile yok' diye saçmalamıştım.

Şimdi araba kullanmaya başladım ya, kör topal idare ediyoruz işte. Ama yol? Navigasyon cihazları var ya, işte onlardan alıp arabaya koyalım diye bir düşüncem var ama takip etmeye çalışırken kaza yaparmışım. Bak bak! Salağım ya ben, yok artık yani. Abartının da bu kadarı!
Aslında o navigasyonlardan alıp ucundan bi zincirle boynuma assam, insanlık için küçük ama benim için büyük bir adım olur eminim.

Neyse konumuza dönelim, yol bilmiyorum ya, annemlere her gittiğimde dönüş yolunu düşünüyorum. Babam bir yol öğretti bana kestirmeymiş, ama beni kesecekler o yolda. Tırlar var bir sürü, hatta dün akşam teki beni ezecekti. Pis öküz! Şöyle tepeden tepeden baktı bana ayı, 3. kat gibi zaten tırı, tek başımayım, dişiyim, kesin yol vermek zorundayım ya. Bu benim asli görevim ya, anam beni bunun için doğurmuş çünkü, ben de o koca danaya yol vereceğim sonra önümü göremem diye çekindim bastım gaza (20yle gidiyorum yanlız, nasıl basmaksa?), ben gidiyorum öküz gidiyor. Yol benim yolum arkadaş ne fırladın oradan adabınla bekle sonra geç. Herif benim tarafa bakmıyor bile, baştan baktı gördü ya tek başına kadını gidiyor. Cehennemin dibine git! Son anda durdum, baktım beni sallamıyor. Arabanın önü gidecek, gururumdan onurumdan ödün vermeyi tercih ettim.
Kader utansın!

İşte babamın bana önerdiği yol bu, eşim bir yere kadar aynı yoldan gelip sonrasında asla ama asla aklımda tutamayacağım kadar karışık yollardan gidiyor. Navigasyon kolyem bile işe yaramaz yani, o derece.
Annemse tutturmuş Carrefour'un ordan git diye, anlamıyor ki e-5 e çıkmamak için dört dönüyorum ben. Ödüm kopuyor, istiyorum ki hep ara sokaklarda olayım...

Bu durumda en iyisi evden hiç çıkmamak galiba. Çünkü mübarek Ataşehir'de elinizi nereye uzatsanız bir e-5 bağlantısına çıkıyor. Çok mutsuzum...

26 yorum:

ஐ : ) STİL DİREKTÖRÜ ( : ஐ dedi ki...

Hehehe deli kız enişteden istek listesinin başına navigasyon ekle cicim, bizim Ömi'de aynı hala co pilotu benim düşün ya 10 kez gider yine bana sorar, sen biliyorsun zaten ara sokak canavarı taksicilerin rakibi ruhu bende tavan yapanzi :) Bir toparlanim de yolları ezberleticem sana bebem takılma sen mucx

zeynep dedi ki...

tırlar bana da heybetli gelir, severim aslında:) am trafikte nedir durumlrı bu yazıdan anladım..Allah kolaylık versin istanbulda araba kullanmak mı, ben almıyım, alanları da alkışlıyorum en kocamanından..

kirazzade dedi ki...

Hmm dikkat eksikliğinden mi acaba? Yada hafıza zayıflığı mıdır* Ben ilk gittiğim yeri bile unutmam, bir dhaki sefere bulurum hemencik. Övünmek gibi olmasın:P

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Yaa ben de ehliyet almak istiyorum ama araba kullanmaya başlayınca böyle zor mu olacak?Yandım o zaman!Zaten İstanbul'da nasıl araba kullanıcam diye kendi kendimi yiyip duruyorum!

Bence gittiğin yerlere biraz daha dikkatli gözlerle bak.Etrafında neler var onları keşfet,hangi dükkanından yanından döndün,hangi mağazanın önünden geçtin vs. gibi ayrıntılar belki biraz daha faydalı olur yolu bulmana.Geneldeben de pek dikkat etmem yollara,hele yanımda birisi varsa:)Ama i başa düşünce mecburen etrafa bakıyorum ki,dönüş zor olmasın!

Haydins dedi ki...

Yavaş yavaş alışırsın stres yapma :)

içimdeki yolculuk (funda) dedi ki...

:))) bende antalyaya ilk geldiğimde evimi bulamadım..hadi o ilk zamanlardı yol iz bilmiyordum yazın kuzenim geldi.çarşıya diye çıkardım ha şimdi geldik diye diye dünyaynın yolunu yürüttüm çünkü yolu bulamadım:)) sonunda taksiye bindik..radarlar kapalı lakabı taktılar bana:))

zizim bizim dedi ki...

Bu e-5'e çıkmak istememe durumunu ben de yaşamıştım. Şimdi toptan bırakım, kurtuldum oh :) Navigasyon cihazı (Tom tom abla) söylüyor ne yapacağını, bakmadan da olmaz mı? Bizim arabanın tom tom ablası da benim bu arada, eşim aynı yön duygusu eksikliğine sahip :)

puck-robin dedi ki...

Şimdi öncelikle uyuzu izleyenler kısmında takip edenlerin yok olmuş haberdar edeyim :) Sonralıkla, ben yön konusunda çok iyi olmasam da iyiyimdir, yolu karıştırsam bile dalarım sokaklara aralara öyle böyle yolu bulurum, ama uzi bey hala mesela bizim evin yolunu 465154168745 kere gelmiş olmasına rağmen bana sorar :D napsın huy.

Leah dedi ki...

Ben de hiç bilemem sağımı solumu. Sağ sarımsak sol soğan olayları da işe yaramıyor, illa elime kalem alır gibi yapıcam ancak öyle bulabiliyorum sağımı. Araba kullanırken düşünemiyorum bile kendimi, yanlış şeride bilem girebilirim istanbulda :D yalnız değilsin uyuzcum, sevgiler mucuklar :*

uyuz cadı dedi ki...

edoş, listenin en başında sendeki geri geri gidince öten şeyden vardı yanına bu da eklendi. alınca rahat edicem artık. senin araba kullanmana da ayrı hastayım zaten adama nasıl bağardın o gün. ben de ödüm kopmuş eda sus eda geliyo eda kapıyı açtı kızım gazla modunda :) amma korkağım beee :))

zeynep, tırlar heybetli de şöförleri ayı. ya da en azından benim rastaldıklarım hep öyle. dana dana sürüyolar.

kirazzade, şimdiye kadar ihtiyacım olmadı hiç ondan galiba. arabaysam nasılsa biri sürüyo, değilsem de toplu taşıma araçlarının şöförleri var hiç olmadı taksiye binerim mantığıyla boşa geçmiş bir ömür :)

kitap kurdu, ilk başlarda zorlanıyo insan ne yazık ki. yollar çok karışık işte, bi de çukurlar var. kaçayım derken tek tek istisnasız hepsine sokuyorum tekerlekleri, ayrı bi beceri galiba benimkisi :) herkes bi yerden fırlıyo anacım kimse sağına soluna bakmıyo ki. zor valla.

haydins, bakalım inşallah.

funda, haha sen de alemsin :) yanlız değilim yani :))

zizim bizim, e-5 e çıkmak diyince de bi garip oluyo be di mi? ne işimiz var e-5 te? her seferinde gülüyorum :) bu konuşanlardan da varmış duydum, bir de onlara bakiim çünkü diğeriyle kaza yapma riskim çok yüksek hakkaten :)

puck, canım arada yükleme problemi oluyo. duruyo aslında bi f5 yap, çıkıyo yine cee diyo :) ben de seninki gibiyim işte anacım.. napalım doğuştan eksik, defoluyuz.

leah, hehe ben biliyorum sağımı solumu neyse ki. bi de o eksik olsaydı gerçekten evden çıkmazdım :) benimki bilmez bi de ortağı var, şimdi araba kullanıyo ortak yanında diyo ki abicim şimdi şu tarafa dönüceksiiiin o kol uzanıyo sağa doğru upuzun. buraya mı? benimkinin de kol iki metre uzuyo sağa. he he bu tarafa. ay diyorum ne salaksınız, sağ sol diye bi çözümleme getirilmiş yıllar önce, hala taş devrindeki gibi. çok komikler :)

tatlisubaligi dedi ki...

bir an gercekten bi navigasyon kolye projesi gorucem diye bekledim :))

ankara taksicileri benden nefret ediyo cunku 35 plaka kırmızı bi araba kullanan bi bayan olarak onlara yol vermiyorum erkeklik gururlarını incitiyorum... hatta bi kere konya bir arkadasım beni takip ediyordu, onlu arkalı giderken ikimizin de ayrı ayrı hice saydıgı bi taksici kafasını cıkarıp manyak karılar diye bile bagırdı bize...

trafigi bu adamlar pislestiriyor uyuz cadı bence senin hiiiicc bi kusurun yok.. ama yine de bi navigasyon edinmek iyi olabilir ;))

JuVeNiL dedi ki...

ah canım.. çok üzüldüm cadı;ama sinirlenme elalemin tırcılarıyla bir olma,hepsi üstüne alınmasın;ama çoğu insan kılığına girmiş değişik organik tipler..
sen bir yol tut aklında kendi güvendiğin ordan git gel, bi de navigasyon cihazı kötü bir şey değil:) al kullan gitsin.. uyma sakın kimseye, kaza yaparsın,karşındaki manyaktır o bişi yapar.. boşver geç..

Somethin'Special dedi ki...

Laliş, eğer navigasyon alırsan buraya yazacağın yazıları şimdiden tahmin edebiliyorum. Onun diline alışmak öyle zor ki =)
Bata çıka bebişim, yakında senin arabanın arkasına; "Rampaların ustasıyım, gözlerinin hastasıyım" yazıcaz =)

puck-robin dedi ki...

haydins ÇAK!

Pardon o önceki posttaydı :P:P

Prima Rima dedi ki...

Ay lale beni nasıl güldürdün yaa:))
sana bir istanbul el kitabı mı alsak ne yapsak navigasyon pahalıdır :D

Merve dedi ki...

çok güldüm laliş :))) t de ayn.ı aynı yolu 40 kez bana sorar..aynı gün içinde 2.kez giderken bile...
yollar hiç keyifli değil benim için yani hem bilmiyor hem de kızıyor yok işte neden son dakikada söyledin orası sağ mı şimdi bak düz..ben de artık aynı navigasyon gibi.." sağı takip ediniz ileride ilk ışıklardan sağa döneceksiniz " gibi cümleler kuruyorum.. :))

Merve dedi ki...

o E-5 de eninde sonunda alısacaksın laliş bir bakmışsın en soldan gidiyorsun :) ben de en çok bebek yokuşunda korkardım aylarca hep sahili kullandım oradan inmemek için.. ;)

uyuz cadı dedi ki...

tatlısubalığı, hehe yok ben yapmadım da Eda yaparsa şaşırmicam, yakışır da bi de :) ben taksam maymun gibi oluyorum onun takılarını. aferin size valla helal olsun! bu taksiciler sağlarına sollarına bile bakmıyo, umarım bigün ben de onlara yol vermeyecek bi kıvama gelebilirim :)

juve, tırcılarla bir olamıyorum ki canım. zaten arabam minnacık, adamlar oturmuş 3. katta sanki tee tepeden tepeden bakıyolar bana. onların gittiği yoldan dönmicem eve ben de napiim..

niyan, haha ay keşke yazsam öyle bişey, şöyle hoş bi tipografiyle :)

puck, ben çakıcam şimdi haaa :)

ebruşum, benim sinir olduklarıma hep gülüyosunuz zaten :p alalım valla ceyda'nın orda var mıdır? :)

merviş, demek ki sevgililer arasında böyle bi iş bölümü var, bir tanesi kesinlikle yol bilmiyo diğeri de tarfi edip duruyo :) ben de geçen gün benimkine sürpriz yapıcaktım işyerine gittim arabayla. güya şaşırtıcaktım falan filan. yanlış sapaktan girdim şişli yerine beşiktaşa gittim 17 kere telefonda konuştuk tarif etti :))

meltem dedi ki...

obereeeeey iyi ki bu yazıyı eşim okumadı:)
al benden de o kadar insan hergün geçtiği yola bakmazmı kardeşim bakmıyorum işte !
kendi evimi bile ilk başlarda bulmam öyle zor ki
nora plaza da işe ilk başladığımda arabayla gidicem sabah
eee serkan ben nasıl gidicem dedim
nasıl yani dedi
düşün sahraucedid den karfura gidicüüm on bin yüz kez gitmişizdir ama şimdi tek başıma gidicem
valla gidemedim 3 gün boyunca eşim arabayla önde ben arabayla arkada gittik işe aylarca kurtulamadım dilinden:(
abooow hele otobana falan girdimmi poku yidim ahahahhaaa sana kolay gelsin canım üzülme yalnız değilsin

uyuz cadı dedi ki...

meltem'cim işte benimki de aynı senin durumun anacım. aklımda bi takım yollar var ama hep kopuk kopuk, bağlantıları kurup birleştiremiyorum. yol bulmak araba kullanmaktan daha zormuş. Allah hepimize kolaylk versin...

Esin (Huysuzbalık) dedi ki...

Ahahaha o beğenmediğin Iphone var ya işte ona yükledim mis gibi navigasyonumu hiç de sorun olmuyor arabada çünkü yola çıkmadan gideceğin adresi veriyorsun o sana sağa dön felan diye emrediyor :))) Tayyipli rüyana ise koptum :) Sevgiler...

uyuz cadı dedi ki...

esin navigasyon aleti 300 tl civarında. 5*300=1500 yani senin iphonedan bir tane. ben hala beğenmiyorum.

FADİŞ dedi ki...

Canımın en sıkıldığı anda yazılarınızı okudum. Siz çok yaşayın emi. Güldürdünüz beni. O öküzlerden birine ben de rastlamıştım bir zamanlar. Tehdit edercesine beni sıkıştırıp en sonunda arabam stop ettiğinde yardım edeyim mi abla demişti. Çok tırsmıştım tabi, artık o korkuyla arabayı çalıştırıp nasıl ok gibi fırladım bilmiyorum. O navigasyon aletinden bana da lazım bir adet, hatta anneme, iki kız kardeşime ve en yakın arkadaşıma da lazım. Bu kadınlarda mı bir şey var acaba. Hele annemde yön duygusu sıfır. Bir yere ilk defa gidiyorsa yol üstündeki tuhafiyeci, bakkal, çakkal ne varsa bakıyor, daha kolay hatırlıyormuş bir daha ki sefere. Sanki bilmiyor bu bakkal çakkal pek özgünmüş gibi, her yerde onlardan bolca var. Gideceği yeri bulamadığında da o bakkal taşınmış, sapacağım yeri karıştırdım der. Benim yeni taşındığım eve tek başına gelebilmesi ancak 4. kez geldiğinde mümkün oldu, canım annem benim.

uyuz cadı dedi ki...

fadiş, ayy bu trafikten çok korkuyorum gerçekten yaa. Allah korusun manyaklardan. Ayı gibi sıkıştırıyolar kadın görünce.
dün de otobüs şöförü arkadaşımın arabasına bozuk para fırlattı. hem ayı gibi kullan tehlike yarat hem de para fırlat. öküz bunlar öküz.

bu navigasyonu tavsiye ederim, bi kadın var konuşuyo sağa dön sola dön falan diye. iyi de bi kadın helal süt emmiş :))

sevgiler. umarım canının sıkılmaz bi daha...

Meral Erdoğan dedi ki...

bir kez olsun taksim'de bir dukkana girip, ciktiktan sonra da dogru tarafa yonelemedim :) bi de bu gecmiyor sanirim...

uyuz cadı dedi ki...

Meral Erdoğan, ay sen de mi? :) ya çok karışık değil mi orası? benim beynim dönüyo gidince, abidik gubidik tiplere bakmaktan yolumu şaşırıyorum valla.